Historický športový úspech pre DHZ Košolná

Dorastenci DHZ Košolná obsadili 6.miesto na Majstrovstvách Slovenska v hasičskom športe v Kysuckom Novom Meste.

Výsledok je o to cennejší, že sa to chlapcom podarilo v ich prvom oficiálnom súťažnom roku, avšak v žiadnom prípade to nie je náhodný úspech. Ako to všetko začalo? Začalo to v marci 2017 kedy bol založený súťažný tím mladých hasičov DHZ Košolná. Vznikol kvôli upevneniu členskej základne našej organizácie a vytvoreniu nového súťažného tímu. Zamerali sme sa na chlapcov vo veku 13 – 14 rokov, čo ešte nie je ani vek dorastencov. Dorastenci v hasičskom športe sú vo veku 15 – 18 rokov. Dôvodom výberu chlapcov v tomto veku bola ich príprava na dorasteneckú kategóriu – čo najlepší vstup do oficiálnych postupových súťaží, takže na prípravu sme mali 2 roky kým všetci chlapci dosiahli vek 15 rokov.

Príprava chlapcov na súťažný – postupový rok 2019 nebola len o hasičských tréningoch na ihrisku v Košolnej. Pre chlapcov sme zabezpečili celoročné tréningy s rôznym zameraním. Základ tvorili tréningy hasičských disciplín – požiarny útok a štafeta 8 x 50 m. Počas letných mesiacov sme trénovali na ihrisku v Košolnej. V zimných mesiacoch nám pomohol s kondičnými tréningami miestny fitnes klub KROTON, kde chlapci zaberali pod kontrolou trénera pána Činčuru. Bežeckú disciplínu štafetu a zlepšovanie kondície sme po ukončení tréningov v posilňovni trénovali v telocvični v Horných Orešanoch. Tesne pred vystúpením na Majstrovstvách Slovenska sme štafetu trénovali na bežeckom ovále na atletickom štadióne Slávia Trnava. Popri mnohých tréningoch počas dvoch rokov sme zberali skúsenosti aj zo súťaží – zúčastňovali sme sa na pohárových súťažiach v mužskej kategórii. Na prvý pohľad zvláštne – 14 roční chlapci medzi mužmi!? Potrebovali sme zapojiť chlapcov do súťažnej činnosti a pohárové súťaže nemajú kategóriu dorastencov. Boli sme na týchto súťažiach len „chlapci“, ale výsledkami sme bez problémov zapadli medzi mužské tímy, za čo boli naši chlapci nezriedka odmenení potleskom divákov.

Prišiel rok 2019 – náš očakávaný súťažný – postupový rok a s ním pre mňa osobne viac otázok ako odpovedí. Dva roky prípravy sú za nami - sme dostatočne pripravení postaviť sa najlepším tímom na Slovensku? Urobili sme všetko čo sme mohli? Robili sme to správne? Aby sme sa dostali na Majstrovstvá Slovenska museli sme vyhrať tri súťaže, ktorých náročnosť výrazne stúpala zo súťaže na súťaž. Nepoznali sme našich súperov, nevedeli sme o nich vôbec nič, stretli sme sa až na súťaži. Územná organizácia DPO Trnava zrušila prvé kolo – Obvodové súťaže a tak sme začínali na Okresnom kole.

Prvý krok - prvá oficiálna súťaž pre našich chlapcov, teraz už dorastencov, Okresná súťaž dobrovoľných hasičských zborov okresu Trnava vo Vlčkovciach. Boli sme pripravení, boli sme plní očakávaní, boli sme nervózni a možno aj premotivovaní. Súťaž sa nevyvíjala podľa našich predstáv, robili sa chyby. No chlapci to dokázali a na konci dňa sme sa stali víťazmi okresu Trnava v kategórii dorastenci a postúpili sme na Krajské kolo.

Druhý krok – Krajské kolo, Dolný Štál okres Dunajská Streda. Súťaž kvalitatívne aj organizačne úplne na inej úrovni s akou sa bežne stretávame. Na Krajské kolo postúpili len víťazi z okresov Trnavského kraja. My sme reprezentovali okrem svojej obce aj okres Trnava. Hoci to bola súťaž výrazne náročnejšia ako všetky ostatné, ktoré doteraz chlapci absolvovali zvládli ju bravúrne ako ostrieľaný súťažný tím. Od prvej po poslednú disciplínu chlapci potvrdzovali svoju dominanciu na tejto súťaži. Po prvom kole sme vedeli, že túto súťaž vyhráme a druhé kolo to len potvrdilo. Chlapci vyhrali Krajské kolo a druhý tím v poradí mal na nás stratu 7 sekúnd, čo je priepastný rozdiel. Okrem víťazstva vo svojej kategórii boli naši chlapci ocenení aj za najlepší požiarny útok. Na požiarnom útoku na nástrekové terče (potrebné nastriekať 2 x 10 litrov vody na vzdialenosť 5 metrov do otvoru 50 mm) dosiahli čas 21,61 sekundy. Je to najlepší čas na nástrekové terče aký kedy súťažný tím DHZ Košolná dosiahol – vrátane mužských tímov. Vyhrali sme Krajské kolo a postúpili sme na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa konali už o týždeň. Týmto víťazstvom sme sa zaradili medzi 8 najlepších tímov na Slovensku. No na prípravu sme mali len týždeň a bolo potrebné vysporiadať sa s požiadavkami na národné kolo. Zabezpečiť technické záležitosti - vhodné náradie a najmä natrénovať štafetu behanú do oválu, doteraz sme behali štafetu systémom cik – cak, kde členovia súťažného družstva bežali oproti sebe. Technické záležitosti sme zvládli a štafetu sme boli trénovať na Slávii v Trnave – urobili sme všetko, čo bolo v našich silách.

Tretí krok – historicky prvá účasť súťažného tímu DHZ Košolná na národnom kole, Majstrovstvá Slovenska, Kysucké Nové Mesto. Súťaž na najvyššej úrovni, postúpili na ňu len víťazi Krajských kôl. Je česť a zážitok prebojovať sa na národnú súťaž, kde naši chlapci reprezentovali svoju organizáciu, obec Košolná, okres Trnava a Trnavský kraj. Samotná súťaž bola rozdelená do dvoch častí. V prvej, dopoludnia sme mali na programe štafetu a v druhej, popoludní požiarny útok. Na štafete neboli chlapci vo svojej koži a v obidvoch pokusoch nazbierali trestné sekundy. Popoludní na požiarnom útoku dosiahli druhý najlepší čas. V celkovom súčte to stačilo na 6. miesto. Naši chlapci boli najmladším kolektívom vo svojej kategórii a pri troške šťastia na štafete mohli zabojovať o medailu. Ďakujem chlapcom za ich prístup od prvého tréningu v marci 2017 až po predvedený výkon na Majstrovstvách Slovenska 2019.

Súťažný tím dorastencov DHZ Košolná:
zadný rad:   Jakub Šťastný,  Viktor Dóka,  Šimon Jakubčík, Ján Mondek
predný rad:   Sebastian Zigo,  Samuel Bačík, Filip Rábara, Adam Mesíček, Jakub Hrdlička

Súťažný rok 2019 bol pre našu organizáciu splneným snom. Nemáme síce povestnú čerešničku na torte v podobe medaily z Majstrovstiev Slovenska, ale to, že sme boli najmladším kolektívom s vekovým priemerom 16 rokov nám dáva veľkú výhodu do nasledujúceho súťažného  - postupového roka 2021, kde budeme v kategórii dorastencov jedným z najstarších a najskúsenejších kolektívov pravdaže ak budú mať chlapci záujem naďalej trénovať a pôsobiť v našej organizácii.

Na záver by sme chceli poďakovať všetkým, našim členom aj nečlenom, ktorí nám pomohli v  príprave a s materiálnym zabezpečením. Ďakujem za spoluprácu fitnes klubu KROTON, futbalovému klubu Sparta Košolná a Obecnému úradu Košolná.